firmowych. Zespół muzyczny występujący na żywo korzysta z różnego rodzaju instrumentów, żeby zapewnić jak najlepszą oprawę muzyczną dla tancerek wykonujących pokazy taneczne. Przykładowymi instrumentami wykorzystywanymi przez grupę muzyczną są gitary elektryczne, gitary basowe, saksofon czy perkusja i organy. Występy muzyczne na żywo wiążą się z licznymi przygotowaniami zespołów wokalno-tanecznych z live bandem, gdzie samo przygotowanie instrumentów i właściwe ich podłączenie jest istotnym zadaniem, które musi być prawidłowo wykonane żeby sam występ przebiegł bez niespodziewanych problemów. Innymi instrumentami używanymi przy występach muzycznych z grupą taneczną mogą być pianino oraz keyboard. Instrumenty wykorzystywane przez zespół muzyczno-taneczny mogą się różnić w zależności od rodzaju występu i przedstawianych tańców pokazowych.
Czym jest taniec rewiowy
Pokazy taneczne są takimi widowiskami, które mogą korzystać z różnych elementów, zarówno tanecznych, wokalnych jak i teatralnych. Rodzaje tańców pokazowych mogą być bardzo różne, a jedynym co je łączy to występowanie przed jakąś publiką w celu zaprezentowania jakiegoś przedstawienia czy układu. Taniec rewiowy jest jednym z rodzajów tańca, które można bez wątpienia zakwalifikować jako pokazowe. Sam termin rewia oznacza widowisko teatralne, które jest przedstawieniem typowo rozrywkowym i składa się z elementów humorystycznych wykorzystujących elementy tańca oraz piosenki. Taniec rewiowy można przyrównać do współczesnych musicali, gdzie obydwie te formy mają wiele wspólnego. Rewia taneczna łączy w całość elementy tańca, muzyki oraz słowa, ale w przeciwieństwie do musicali nie przewija się tam jeden główny wątek. Sam taniec rewiowy bywa także nazywany musicalowym. Pokaz tańca rewiowego jest z pewnością wartym uwagi widowiskiem, które poza tańcem łączy w sobie także inne elementy sztuki scenicznej, wymaga więc wielu przygotowań od występującej grupy.
Jak grupa przygotowuje się do występu
Nikogo nie powinno dziwić, że każdy podczas jakiegokolwiek występu przed publicznością chciałby wypaść jak najlepiej. Każdego rodzaju przedstawianie, czy to teatralne, czy taneczne, wymaga od występujących wielu przygotowań. Taniec pokazowy jest takim rodzajem widowiska, które może łączyć w sobie różne elementy sztuki scenicznej, wymaga więc od grupy tanecznej odpowiednich przygotowań. Niezależnie od rodzaju tańca pokazowego wymaga się od występujących utrzymania dobrej kondycji fizycznej. Ponadto występująca grupa taneczna musi być dobrze zapoznana z przedstawianym układem tanecznym, poszczególnymi pozami i sekwencjami ruchów. Odpowiednie przygotowanie tańca pokazowego, zwłaszcza wykonywanego w grupie, wymaga od tancerzy i tancerek wielu ćwiczeń. Taniec pokazowy wymaga synchronizacji ruchów tańczących osób, co także wiąże się z wieloma treningami i próbami. Jeszcze innym ważnym elementem tańca pokazowego są odpowiednio dobrane stroje do rodzaju i stylu przedstawienia. Grupa taneczna musi więc poświęcić sporo czasu na przygotowanie się do występu.
Jakie istnieją rodzaje tańców pokazowych
Taniec towarzyszy ludzkości od wielu wieków, nic więc dziwnego, że obecnie można wyróżnić wiele rodzajów tańców, zarówno tradycyjnych, jak i współczesnych. Pokazy taneczne są jednym z wielu sposobów wykorzystywania tańca w różnych wydarzeniach. Taniec pokazowy nie jest jednym, konkretnym gatunkiem tańca, jest to bardziej rodzaj przedstawienia jakiegoś układu tanecznego. Taniec pokazowy przy przedstawianiu danej choreografii może korzystać z różnych gatunków i rodzajów poz tanecznych. Przykładowymi rodzajami tańców, które mogą być wykorzystane jako pokazowe, są samba brazylijska, kankan, taniec rewirowy czy nawet taniec brzucha. Ponadto istnieje wiele tak zwanych tematycznych tańców pokazowych, pod które dobiera się odpowiednią muzykę i stroje. Taniec pokazowy może być także zorganizowany na polecenie klienta, gdzie tworzy się choreografię pod indywidualne potrzeby. Nie istnieje więc jeden rodzaj pokazów tanecznych, można niemal pokusić się o stwierdzenie, że każdy rodzaj tańca może się stać tańcem pokazowym, jeśli nie w całości, to przynajmniej w jakiejś części.